Współczynniki korekcyjne grzejników Purmo
Moc grzejnika podawana przez producenta podawana jest zawsze w/g polskiej normy dla temperatur wody 75/65/20 czyli temperatura zasilania/powrotu/powietrza w pomieszczeniu.
Kupując grzejniki do kotła gazowego, pompy ciepła, nowej instalacji w budynku oddanym przez dewelopera należy dokonać przeliczenia ponieważ moc grzejnika w wodnej instalacji grzewczej zależy od:
- wymiarów (szerokość i wysokość),
- ilości płyt grzewczych (grubość grzejnika),
- przepływu wody w litrach na godzinę,
- przepływu powietrza przez grzejnik - np. gdy jest zabudowany we wnęce, jego moc spada,
- temperatury wody w układzie grzewczym (zasilanie i powrót),
- temperatury w pomieszczeniu.
Grzejniki niskotemperaturowy - grzejnik zasilany wodą grzewczą o temperaturze niższej niż temperatura 75 stopni Celsjusza - jego moc jest niższa od mocy katalogowej stosowany jest dla kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, nowych instalacji w domach wielorodzinnych
Parametr 75/65/20 jest stosowany przez wszystkich producentów do określenia mocy grzejnika i może mieć zastosowanie w przypadku kotów stałopalnych, olejowych lub gazowych z komorą otwartą.
W innych przypadkach warto skorzystać z tabeli współczynników korekcyjnych:
Najczęściej, potrzeba przeliczenia grzejników występuje w poniższych sytuacjach:
- starsze budynki wielorodzinne z zasilaniem C.O. z sieci miejskiej - temperatury zasilania w takich instalacjach sięgają nawet 90 stopni, dzięki czemu można zastosować grzejnik o mniejszych wymiarach.
- nowe budynki wielorodzinne z zasilanie z sieci miejskiej - instalacja grzewcza może mieć temperatury zasilania w zakresie 55-70 st.C - grzejniki należy przewymiarować.
- budynki, w których źródłem ciepła są piece kondensacyjne - podstawą ich efektywnej pracy jest tryb kondensacji, który występuje dla temperatur powrotu do około 55 stopni. W takim przypadku grzejniki należy przeliczyć na większe.
- budynki z pompą ciepła (gruntową lub powietrzną) - stosuje się parametry na poziomie zasilania 35-50 st.C.
Dla pieca kondensacyjnego z punktu widzenia ekonomicznego najlepiej dobrać grzejniki na zakres 70/55/20.
Dzięki temu kocioł z regulacją pogodową będzie pracował w trybie kondensacji przy mrozach do -15 stopni Celsjusza. Przy większych mrozach jego sprawność spadnie, ale takich dni w naszym klimacie jest co najwyżej kilkanaście w sezonie grzewczym. Te kilka kilkanaście dni pracy bez kondensacji, zmniejszy sprawność kotła średniorocznie najwyżej o 1%, co dla przeciętnego domu jednorodzinnego przekłada się na rachunek za gaz ziemny większy o maksymalnie 50 zł w skali sezonu grzewczego. Mocniejsze przewymiarowanie grzejników (niższe temperatury) nie dadzą dodatkowych oszczędności, ponieważ mocno wzrosną wymiary a tym samym cena zakupu grzejnika.
Dla powietrznych pomp ciepła typu split parametry grzejniki powinny być dobrane na parametry układu grzewczego 45/35/20. Dla pomp ciepła powietrznych typu monoblok lub pomp gruntowych można brać pod uwagę parametry 55/45/20 mając na uwadze, że koszty ogrzewania będą wyższe niż w przypadku instalacji z grzejnikami dobranymi na temperatury 45/35/20.
Powyższe współczynniki korekcyjne pochodzą z katalogu technicznego grzejników Purmo. Można je zastosować także do innych grzejników płytowych (panelowych) oraz grzejników łazienkowych.
Zostaw swoją ocenę jeśli uważasz, że to wartościowy poradnik - dzięki temu wiemy, jakie treści są najbardziej przydatne i że warto nad nimi pracować.
Przydatne linki:
- Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła - poradnik
- Grzejniki do pompy ciepła - dobór i kompletacja osprzętu - usługa refundowana
- Wyznaczenie mocy grzewczej dla pomieszczeń - usługa