Tanie podgrzewanie wody
Radykalne zmiany cen paliw i nośników energii sprawiają, że warto przyjrzeć się kosztom podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Poniższe wyliczenia zostały przygotowane dla osób, które kupują paliwa i płacą za gaz lub energię elektryczną jako odbiorcy indywidualni (taniej niż firmy).
W poniższych wyliczeniach widać, że szczególnie osoby korzystające z kotłów węglowych oraz na pellet bardzo mocno odczuwają wzrost kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Powodem tego jest bardzo niska sprawność tego typu urządzeń w okresie gdy nie są używane do ogrzewania domu. Samo podtrzymanie, lub rozpalanie kotła w okresie wiosna - lato - jesień powoduje duże straty paliwa. Nawet połowa paliwa w tym okresie może być marnowana. Przykładem z życia, który nas zainspirował do przeprowadzenia tych wyliczeń, jest gospodarstwo domowe dwójki emerytów używających kotła automatycznego na ekogroszek. Na potrzeby tylko podgrzewania ciepłej wody i podtrzymania pracy kotła zużywane było tygodniowo 25 kg ekogroszku. Przy cenie 3000 zł za tonę jest to koszt miesięczny 300 zł. Ogrzewanie ciepłej wody energią elektryczną, która tania nie jest, w tym konkretnym przypadku okazało się tańsze o połowę.
Z wyliczeń wynika kolejny ciekawy wniosek. Pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, których czas zwrotu z inwestycji był bardzo długi, nawet około 10 lat, przy obecnych cenach paliw, stały się bardzo opłacalne. Dla rodziny 4-osobowej czas zwrotu dodatkowego wydatku na zakup takiej pompy, zakładając, że pompę ciepłą używamy tylko 8 miesięcy w roku, skrócił się do 4-5 lat w odniesieniu do podgrzewania wody podgrzewaczem elektrycznym. W stosunku do podgrzewania wody z kotła stałopalnego czas zwrotu do 2-3 lata.
Szczegółowe wyliczenia dla rodziny zużywającej dziennie 200 litrów ciepłej wody:
Podsumowując, można powiedzieć, że:
- jeśli podgrzewasz wodę poza sezonem grzewczym kotłem stałopalny, taniej będzie podgrzewać wodę energią elektryczną np. dokładając do zasobnika grzałkę elektryczną lub montując w kotłowni dodatkowy bojler elektryczny.
- Jeżeli w kotłowni stałopalnej masz do wymiany zasobnikowy podgrzewacz wody z wężownicą, warto rozważyć zakup pompy ciepła do CWU z zasobnikiem zintegrowanym 200-300 litrów.
- Jeżeli podgrzewacz wody jest w dobrym stanie a zależy nam na obniżeniu rachunków można dokupić samą pompę ciepłą do CWU i podłączyć ją do obecnego zasobnika.
- osoby posiadające kotły gazowe zasilane gazem ziemnym, mają w miarę niski koszty ogrzewania ciepłej wody.
Należy pamiętać, że koszt ogrzewania ciepłej wody zależy, w głównej mierze, od tego ile jej zużywamy i od rodzaju nośnika energii (paliwa) który stosujemy.
Aktualna oferta urządzeń do podgrzewania ciepłej wody:
Przydatne linki
Zostaw swoją ocenę jeśli uważasz, że to wartościowy poradnik - dzięki temu wiemy jakie treści są najbardziej przydatne i że warto nad nimi pracować.
Ostatnia aktualizacja: sierpień 2022