Lydos Hybrid - podgrzewacz z pompą ciepła dla naiwnych



Rzadko się zdarza, aby firma o tak rozpoznawalnej marce, pozwalała sobie na tak perfidne żerowanie na niewiedzy klientów.

Podgrzewacz wody Ariston Lydos Hybrid jest prezentowany przez producenta jako kompaktowy podgrzewacz z wbudowaną pompą ciepła, który pozwala na zmniejszenie kosztów podgrzewania cieplej wody o 50% w stosunku do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych.

Niestety, producent w materiałach reklamowych ani w instrukcji nie informuje, że oszczędności można uzyskać tylko w pewnych okolicznościach.

Co to jest pompa ciepła

W dużym skrycie to urządzenie, które potrafi z ośrodka o niższej temperaturze „przepompować” ciepło do ośrodka o wyższej temperaturze.

W każdym domu mamy już pompę ciepła

Jest nią lodówka. Każdy, kto pamięta starsze lodówki z ażurowym wymiennikiem, wie, że ten element był ciepły gdy pracował agregat w lodówce. Sprężarka przepompowuje gaz „freonowy” który pobiera ciepło z wewnątrz (i lodówka chłodzi) i „wypompowuje” je na zewnątrz (ażurowa konstrukcja grzeje). W nowych lodówkach ciepło jest oddawane przez poszycie i dlatego boczne ściany są przeważnie ciepłe w czasie pracy agregatu.

Podgrzewacz wody z pompą ciepła to lodówka, ale z „odwróconym” obiegiem gazu „freonowego”. Pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do zasobnika, podnosząc temperaturę wody.

Urządzenia takie są oferowane są jako pompy ciepła do CWU od wielu lat. Do tej pory były oferowane w sposób uczciwy. Pobór powietrza realizowany był rurą, która zasysała powietrze z zewnątrz budynku. Ochłodzone powietrze było wyrzucane drugą rurą na zewnątrz, ewentualnie można je skierować latem do wnętrza budynku. Przy okazji taniego podgrzewania ciepłej wody uzyskujemy dodatkowo efekt klimatyzacji. Poniżej uproszczony schemat takiego podgrzewacza. Na górze znajduje się sprężarka z wymiennikiem ciepła, a pod nią zbiornik z podgrzaną wodą za pomocą wężownicy. Urządzenia takie mają pojemność najczęściej 200-300 litrów.



Jak złupić ciemny lud

Geniusze marketingu firmy Ariston postanowiły poszukać jeleni, wykorzystując medialną popularność pomp ciepła i ”zielonej energii”. Zaoferowali urządzenie o małych gabarytach i pojemności około 80 litrów z pozoru bardzo atrakcyjną ceną.

Budowa Lydos Hybrid jest trochę inna niż klasycznej pompy ciepła do CWU. Moduł sprężarki i wymiennik ciepła są pod zbiornikiem wody, ale zasada działa jest taka sama. Jest jedna kluczowa różnica – Ariston Lydos Hubrid nie ma przyłączy dla kanałów powietrznych !!!



Energia cieplna jest pobierana z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu i po wykorzystaniu wychłodzone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Efektem jest obniżanie temperatury w pomieszczeniu, co sygnalizowane jest na forach dyskusyjnych przez użytkowników. Zimne powietrze w łazience? Czemu nie. Morsowanie przecież jest w Polsce bardzo popularne :o)

Czy podgrzewacz Lydos Hybrid daje oszczędności?

Tak, rachunki za energię elektryczną są niższe w stosunku dla klasycznego bojlera elektrycznego – ale tylko latem gdy jest ciepło i pomieszczenie, gdzie jest zainstalowany podgrzewacz, jest intensywnie wentylowane (aby nie odczuwać wychłodzenia pomieszczenia).

Stąd biorą się pozytywne opinie o tym urządzeniu, ponieważ użytkownicy patrzą tylko na rachunek za energię elektryczną.

Co się dzieje gdy mamy sezon grzewczy?

Tak, rachunki za anergię elektryczną będą także niższe, ale zdziwimy się gdy przyjdzie rachunek za ogrzewanie domu lub mieszkania.

Zimą gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niska, aby ogrzać powietrze w mieszkaniu, musimy dostarczyć energię (gaz, węgiel, ciepło miejskie itp.). Ta opłacona energia zwiększa nam temperaturę powietrza, a potem trafia ona do podgrzewacza z pompą ciepła a on „odwdzięcza” nam się podgrzewając wodę i dmuchając zimnym powietrzem, które znowu musimy podgrzać grzejnikami, aby nie marznąć w mieszkaniu. Następuje tylko przesunięcie kosztów. Płacimy mniej za prąd, ale płacimy więcej za media związane z centralnym ogrzewaniem. Jeśli podgrzewacz mamy w łazience to mam ekstra chłodzoną łazienkę.

Ktoś pomysłowy rzuci hasło: W takim razie urządzenie należy zainstalować na zewnątrz budynku. Brawo za logikę. Niestety urządzenie nie jest do tego przygotowane. Po drugie mizerne parametry sprężarki sprawiają że gdy temperatura na zewnątrz spadnie w okolice kilku stopni, sprawność sprężarki spadnie radykalnie. Z tego powodu nawet duże podgrzewacze z pompą ciepła mają grzałkę elektryczną. Przy temperaturach poniżej -5  st. C nie są wstanie pracować.

Koszt urządzenia Lydos Hybrid to około 2400  zł. Zwykły bojler elektryczny kosztuje obecnie około 800 zł.

Brawo dział marketingu formy Ariston !!! Genialny sposób na wyciągniecie kasy od nieświadomych klientów. Klienci mogą pochwalić się, że są ekologiczni, mają mniejsze rachunki za energię elektryczną a zarząd Aristona zgarnia kolejny rok tłuste premie za sprzedaż całkowicie zbędnego wręcz kretyńskiego produktu.

Przydatne linki
 Zostaw swoją ocenę jeśli uważasz, że to wartościowy poradnik - dzięki temu wiemy jakie treści są najbardziej przydatne i że warto nad nimi pracować.

Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2022