Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki
Przy budowie domu jednorodzinnego zawsze pada pytanie co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki.W tym poradniku przedstawimy najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań dla typowych rozwiązań w domach jednorodzinnych oraz budynkach użytkowych o powierzchni do kilkuset metrów kwadratowych.
Ogrzewanie grzejnikowe
Przez wiele lat w nowych budynkach ogrzewanie grzejnikowe dominowało. Przemawiała za tym szczególnie cena takiego rozwiązania. Szalejące w 2021 roku ceny stali spowodowały, że koszt ogrzewania grzejnikowego stał się porównywalny z kosztami ogrzewania podłogowego.
Zalety grzejników
- prosty układ zasilania bezpośrednio ze źródła ciepła bez potrzeby stosowania dodatkowych pomp,
- sterowanie temperaturą w pomieszczeniu odbywa się za pomocą termostatu w cenie 30-60 zł,
- łatwa diagnostyka i naprawa wymiana w przypadku awarii,
- umeblowanie pomieszczenia nie ma przeważnie wpływu na lokalizacje grzejników,
- mała bezwładność cieplna pozwala w nowoczesnych dobrze ocieplonych budynkach wprowadzić sterowanie temperaturą w zależności od pory dnia.
Wady grzejników
- w przypadku pomieszczeń z dużymi przeszkleniami do podłogi psują estetykę pomieszczenia,
- dla kotłów kondensacyjnych powinny być przewymiarowane o 20-30%, aby zapewnić optymalne warunki dla efektywnej pracy kotła,
- zasilanie z pompy ciepła muszą pracować na wysokim parametrze, który w przypadku pomp typu split powoduje przy większych mrozach załączenie grzałek elektrycznych wspomagających ogrzewanie lub pracę na niskim parametrze COP dla pomp ciepła typu monoblok lub trzeba je przewymiarowac od 200 do 400%.
- rodzaj instalacji (otwarta/zamknięta) oraz jej stan techniczny na wpływ na odporność grzejników na korozję,
- problemy z sensownym ogrzaniem wysokich pomieszczeń (ciepło gromadzi się pod sufitem).
Ogrzewanie podłogowe
Przez wiele lat ogrzewania podłogowe było dużo droższe w stosunku do ogrzewania grzejnikowego. Problemem w starszych budynkach gorzej ocieplonych była moc grzewcza szczególnie tam gdzie zastosowano na podłodze panele PVC lub parkiet drewniany.
Zalety ogrzewania podłogowego
- estetyka pomieszczeń niezależnie od przeszkleń i układu okien,
- bardzo równe ogrzewanie na całej przestrzeni,
- zasilanie czynnikiem o temperaturze do maksymalnie 45 stopni sprawia, że idealnie nadaje się do kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, a także do układów z buforem ciepła.
- o kilka procent niższe koszty ogrzewania niż w przypadku grzejników. Przy nieco niższej nastawie temperatury w pomieszczeniu mamy taki sam komfort jak przy ogrzewaniu grzejnikowym z wyższymi nastawami.
- dobrze wykonana instalacja będzie służyła nawet przez 50 lat.
Wady ogrzewania podłogowego
- na etapie projektowania trzeba określić powierzchnię podłóg, gdzie ogrzewanie nie będzie zamontowane (zabudowa kuchenna, szafy wnękowe itp.),
- sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniu wymaga termostatu elektronicznego dobrej jakości i napędów elektrycznych na rozdzielaczu,
- jeżeli zasilamy grzejniki ze źródła wysokotemperaturowego, trzeba zastosować układ, który obniży temperaturę czynnika dla podłogówki poniżej 45 st. Celsjusza,
- w przypadku ogrzewania podłogowego zamontowanego w betonowej wylewce podłogowej z uwagi na bezwładność cieplną trudno uzyskać szybkie zmiany temperatury w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że najlepiej utrzymywać stałą temperaturę i zmniejszać ją tylko na czas minimum kilkudniowych wyjazdów.
Przydatne linki:
- Porady dotyczące doboru grzejników i osprzętu.
- Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - przegląd rozwiązań.
- Ogrzewanie podłogowe wodne - projekt i kompletacja - usługa.
Zostaw swoją ocenę jeśli uważasz, że to wartościowy poradnik - dzięki temu wiemy jakie treści są najbardziej przydatne i że warto nad nimi pracować.