Kotłownia hybrydowa z piecem stałopalnym
Poradnik przeznaczony jest dla osób, które posiadają kotłownię z kotłem stałopalnym na węgiel, drewno. pellet itp. :
- i zainwestowały już w fotowoltaikę, mają nadwyżkę energii elektrycznej i chcą ją wykorzystać na cele grzewcze,
- oraz dla osób, które planują inwestycje w fotowoltaikę i rozważają większą instalację, która poza energią dla urządzeń elektrycznych będzie miała zapas mocy na cele ogrzewania domu.
Osoby posiadające kotły gazowe i fotowoltaikę zapraszamy do poradnika: Kotłownia hybrydowa z piecem gazowym. |
Poniżej prezentujemy schemat typowej instalacji grzewczej z kotłem stałopalnym,
który zasila obieg centralnego ogrzewania (grzejniki) oraz podgrzewa zasobnik ciepłej wody (wężownica).
Pomiędzy kocioł a instalację wpięto urządzenie grzewcze (podgrzewacz) z grzałkę elektryczną:
Urządzenie podłączone tak jak na schemacie przelotowo dla zasilania i powrotu pełni funkcję sprzęgła hydraulicznego. Woda podgrzana przez kocioł trafia za pomocą pompy do podgrzewacza, skąd za pomocą pomp trafia na grzejniki (pompa układu CO) i do wężownicy zasobnika (pompa ładowania zasobnika).
Gdy wyłączymy piec stałopalny i jego pompę, woda z układu grzewczego będzie wracała tylko przez podgrzewacz i obmywając grzałkę, będzie podgrzewana do nastawionej temperatury ponownie trafiając do grzejników lub wężownicy zasobnika.
Jeżeli uruchomimy piec stałopalny i jego pompę, do podgrzewacza trafi ciepła woda, co spowoduje wyłączenie grzałki elektrycznej. Pompa CO i pompa ładowania zasobnika pchną wodę dalej do grzejników i wężownicy zasobnika.
Ustawienia pomp (przepływu wody) pozwala na dostosowanie układu do naszych oczekiwań i strategii ogrzewania w zależności od tego ile energii z fotowoltaiki mamy do dyspozycji.
Jeżeli pompy kotłowa i układu CO będą tłoczyły wodę z tą samą wydajnością w l/min układ się zrównoważy i w pionowej części podgrzewacza (wzdłuż grzałek) woda nie będzie przepływała, a tym samy znaczenie podgrzewania elektrycznego będzie znikome. Podgrzewacz zacznie pracować gdy zmniejszymy wydajność pompy kotłowej lub całkowicie ją wyłączy.
Powyżej zaprezentowane rozwiązanie posiada następujące cechy użytkowe:
- brak potrzeby stosowania zaworów odcinających i przełączania hydraulicznego piec elektryczny/piec stałopalny.
- w piecach stałopalnych z automatyką sterującą pompą obiegową, po wyczerpaniu paliwa a tym samym wygaśnięciu paleniska, pompa kotłowa zostanie wyłączona i woda zacznie płynąć przez podgrzewacz elektryczny, który automatycznie podejmie pracę zgodnie z nastawą.
- jeżeli stosujemy pokojowy regulator temperatury, to powinien on sterować bezpośrednio pompą układu CO (ST PRO) lub pośrednio (piec ASPC-S),

Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2021.