Jaką nagrzewnicę wodną kupić

Nagrzewnice wodne z wentylatorem wykorzystuje się do ogrzewania dużych przestrzeni. Niewielkie wymiary w stosunku do mocy grzewczej sprawiają, że najczęściej stosuje się je do ogrzewania:
 • warsztatów i pomieszczeń produkcyjnych,
 • magazynów,
 • sklepów,
 • pomieszczeń biurowych

Najczęściej spotykanym błędem przy zakupie nagrzewnicy wodnej jest kierowanie się jej mocą maksymalną. Maksymalna moc grzewcza osiągana jest w sytuacji gdy:

 • temperatura ogrzewanego pomieszczenia jest bardzo niska - przeważnie około 0 stopni C.
 • temperatura wody zasilającej nagrzewnicę to 90 stopni - aktualnie żadne kotły gazowe nie zapewniają takiej temperatury
 • wentylator pracuje z prędkością maksymalną - jest to uciążliwe zarówno w biurze, sklepie jak i na hali produkcyjnej z powodu hałasu i silnego strumienia powietrza.

Aby dobrać odpowiednią nagrzewnicę musisz ustalić następujące kwestie:

 1. Jaka maksymalna moc jest potrzebna w pomieszczeniu. W zależności od ocieplenia budynku i temperatury docelowej będą to wartości od 15 do 30W na m3. Możesz ją oszacować za pomocą kalkulatora mocy grzewczej (kliknij)
 2. Jaka temperatura ma być utrzymywana
 3. Jaką temperaturę wody dostarczy Twoja instalacja CO
 4. Z jaką prędkością obrotową może pracować wentylator biorąc pod uwagę prędkości:
30-45 %  użyteczne są w warunkach biura, małego sklepu,
45-70 % użyteczne w warsztacie, magazynie, na hali produkcyjnej,
70-100% akceptowalne do szybkiego nagrzewania pomieszczeń gdy nie ma w nich ludzi.

Przykład doboru nagrzewnicy

Warsztat o powierzchni 200m2 i wysokości 4m. Potrzebna moc  200m2 x 4m x 20W/m3 = 16 000 W
Instalacja CO zasilana z kotła gazowego wodą o temperaturze 70 stopni Celsjusza
Minimalna temperatura pomieszczenia, która ma być zapewniona nawet w największe mrozy to 20 stopni.
Akceptowalna prędkość wentylatora to 60%

Aby dobrać nagrzewnicę należy skorzystać z kart katalogowych producenta, gdzie w tabelach szukamy mocy grzewczej dla określonych powyżej prędkości obrotowej, temperatury zasilania i temperatury powietrza. Może się okazać, że nie ma tak dużej nagrzewnicy - wtedy możemy zastosować kilka nagrzewnic tak, aby ich łączna moc z tabeli była na poziomie 16000W
W tym przypadku wybór padł na nagrzewnic LEO FB 20. W podanych warunkach wytworzą 8300W mocy użytecznej (patrz tabela), więc trzeba użyć 2 sztuk dzięki czemu zapewnimy także równomierne nagrzewanie pomieszczenia.

Zwróć uwagę, że jedna nagrzewnica pracując z taką mocą potrzebuje aż 363 litry gorącej wody na godzinę - pamiętaj o odpowiednim ustawieniu prędkości pompy CO.

W zakresie sterowania nagrzewnicami proponujemy zastosować termostat z przełącznikiem obrotów. Pozwala to na ekonomiczne ogrzewanie pomieszczenia a po zakończeniu pracy można łatwo przestawić ogrzewanie na niższą temperaturę co daje dodatkowe oszczędności.

Aktualną ofertę znajdziesz dzięki menu po lewej stronie w dziale Nagrzewnice powietrza

Jeżeli nie masz doświadczenia lub wiedzy w zakresie doboru tych elementów, skorzystaj z naszej