Jak zagospodarować nadwyżkę energii z fotowoltaiki
Coraz częściej trafiają do nas osoby, które zainstalowały fotowoltaikę i mają problem z nadwyżką energii, której nie mają jak zagospodarować.
Umowa prosumencka pozwala przekazywać nadwyżki energii elektrycznej, występujące najczęściej wiosną i latem do sieci energetycznej. Prosument zgodnie z umową może tą nadwyżkę z sieci odebrać i zużyć na swoje potrzeby w okresie późniejszym, lecz nie później, niż do końca okresu rozliczeniowego. Nieodebrana w tym okresie energia przepada, a operator sieci energetycznej za tą wyprodukowaną i przekazaną energię prosumentowi nie zapłaci.
Z punktu widzenia osoby, która zainwestowała w instalację fotowoltaiczną jest to koszt, który wydłuża czas zwrotu z inwestycji o kolejne lata. Może to doprowadzić do sytuacji, że inwestycja zamiast oszczędności przyniesie stratę.
Dlaczego mam nadwyżkę energii
Głównym powodem jest zakup instalacji o zbyt dużej mocy w stosunku do naszego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Takiej sytuacji sprzyjają:
- niewiedza sprzedawcy lub świadome naciąganie klienta - brak analizy zużycia energii i przeliczenie jej na wielkość fotowoltaiki; dodatkowo ekip instalacyjnych jest mało, mała konkurencja, a duże instalacje są bardziej opłacalne dla monterów,
- nasze narodowe podejście do kupowania "na zapas",
- nowe urządzenia elektryczne zużywają coraz mniej energii elektrycznej - wydajemy także mniej na oświetlenie z uwagi na spadek cen oświetlenia ledowego.
Jak zagospodarować nadwyżkę
Wyjściem z sytuacji jest doposażenie domu w urządzenia elektryczne, które będą mogły tą nadwyżkę zużyć np. na podgrzewanie ciepłej wody, ogrzewanie lub chłodzenie domu, zastępując całkowicie lub częściowo posiadane już urządzenia.
Moc typowych instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu domu jednorodzinnego może sięgnąć 10kWp. Taka instalacja w przypadku typowej rodziny zużywającej energię do celów oświetleniowych i zasilania urządzeń RTV i AGD może być dwu, trzykrotnie za duża.
Przykładowe wartości nadwyżki i sposoby na jej zagospodarowanie
2000 kWh - pozwala na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej wyłącznie prądem dla 4-osobowej rodziny przez cały rok. Można to zrealizować na kilka sposobów:
- dołożenie grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,
- zakup bojlera elektrycznego lub zastosowanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.
Taką ilość energii można także zużyć na ogrzewanie pomieszczeń:
- grzejnikiem elektrycznym dla pomieszczeń od 20 do 40m2
- uzyskanie efektu ciepłej podłogi za pomocą elektrycznych mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2
- trzecią opcją jest zastosowanie klimatyzatorów na 100m2 do schłodzenia budynku w okresie upałów
4000 kWh nadwyżki można zużyć na cele ogrzania budynku:
- dogrzać dwa razy większą powierzchnię grzejnikami elektrycznymi niż w poprzednim przykładzie lub podzielić tą nadwyżkę na potrzeby dogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej
- interesującym rozwiązaniem jest także montaż klimatyzatorów z funkcją grzania; w okresie upałów schłodzą budynek, a w okresie wiosny i jesieni poradzą sobie z ogrzewaniem budynku wybudowanego nawet kilkanaście lat temu o powierzchni powyżej 100m2.
6000 kWh to duża ilość energii. Można ją spożytkować:
- instalując piec elektryczny do już działającej instalacji grzejnikowej z piecem gazowym, olejowym lub stałopalnym - pozwoli on na ogrzanie domu w okresach wiosna i jesień.
- inwestując w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod warunkiem, że w domu mamy zamontowane wodne ogrzewanie podłogowe; w takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna o mocy 9-10kWp pozwoli dostarczyć energii do ogrzania domu o powierzchni od 100 do 200m2 przez cały sezon grzewczy.
Bardziej precyzyjne informacje można uzyskać za pomocą poniższego kalkulatora:
Energię elektryczną możemy zagospodarować także na inne sposoby, np. wykorzystując ją do ogrzewania podjazdu, zasilania instalacji ogrzewania rynien i rur spustowych, lub do ogrzewania rur kanalizacyjnych i przyłączy wodociągowych.
Zostaw swoją ocenę jeśli uważasz, że to wartościowy poradnik - dzięki temu wiemy jakie treści są najbardziej przydatne i że warto nad nimi pracować.
Aktualna oferta elektrycznych urządzeń grzewczych w naszym sklepie:
Ostatnia aktualizacja: październik 2019